Skip to main content

Život vám môže zachrániť aj preventívna prehliadka

V dnešných uponáhľaných časoch často riešime bývanie, prácu, rodinu, peniaze, no zabúdame na naše vlastné zdravie. Návšteva lekára sa pre nás stala len akousi aktivitou navyše, ku ktorej sa musíme donútiť. K všeobecnému lekárovi zájdeme, ak nás pritlačia zdravotné problémy, k zubárovi len vtedy, keď nás bolia zuby, a takto by sme mohli pokračovať donekonečna.Preventívna prehliadka sa pre nás stala povinnosťou navyše.

Naše zdravie a starostlivosť oň často posúvame vo vlastnom hodnotovom rebríčku na nižšie priečky. To, že niečo nie je s naším zdravím v poriadku, nám mnohokrát naše telo signalizuje rôznymi spôsobmi. A my to často ignorujeme, až kým nie je neskoro.

Prejavy únavy môžu signalizovať nielen to, že ste prepracovaní. Bolesti chrbta môžu byť zo sedenia, avšak vždy je riziko, že ide aj o niečo vážnejšie, zuby taktiež nebolia len tak. Takto by sme mohli vo vymenovávaní rôznych príznakov pokračovať ďalej.

Je preto dôležité, aby sa každý z nás zamyslel nad významom preventívnych prehliadok a pravidelných návštev u lekára. Teraz vás nechceme nabádať, aby sa z vás stali hypochondri, utekajúci pri prvom pichnutí v boku k lekárovi, ale aby ste sa aktívne zaujímali o vaše zdravie.

Mňa sa to netýka

Médiá sú plné strašidelných príkladov, najmä čo sa týka informácií o onkologických ochoreniach. Výskyt rakoviny neustále rastie. Napriek tomu si mnohí z nás často opakujú kúzelnú formulku, „veď mňa sa to netýka“. O to viac, ak ide o mladých ľudí v produktívnom veku. Netýka sa to však len rakoviny, ale aj množstva iných ochorení.

Neuvedomujeme si to, ale na veľkú časť zdravotných problémov si „zarobíme“ ešte v mladosti. Zhon, stres, rôzne zlozvyky a nezdravý životný štýl postupne prikladajú pomyslené „polienko“ do ohňa. Najprv nás sem-tam niečo bolí, tlačí na hrudi, sem-tam ste unavení, bolia vás zuby… symptómy pominú a ide sa ďalej. Po čase sa zdravotné problémy opäť ohlásia, často intenzívnejšie ako predtým. Až keď je stav neúnosný, vtedy navštívime odborníka.

Takéto prekvapenie zažila aj tridsaťdva ročná Soňa: „Často som bola unavená, nedokázala som normálne fungovať. Prišla som z práce a jediné, čo som dokázala, bolo spať, schudla som a bola som čoraz nervóznejšia. Takto sa to so mnou tiahlo pol roka, no aj tak som nešla k lekárovi. Myslela som si, že to mám z prepracovanosti. Nesledovala som varovné signály, ktoré vysielalo celé moje telo. Keď už bolo najhoršie, manžel ma donútil navštíviť lekára.“

Ďalej Soňa pokračuje, „…až u neho sa ukázalo, ako veľmi som podcenila svoje zdravie. Zistil mi, že mám problémy so štítnou žľazou. Samozrejme, potom nastal kolotoč návštev u špecialistov. Doteraz beriem lieky, stav sa mi však pomaly zlepšuje a jedného dňa ich vysadím úplne. No mohla som sa dať dokopy omnoho skôr, keby som situáciu nezanedbala. A to som ešte rada, že nešlo o vážnejšie ochorenie.“

„Takýchto prípadov je veľa a čoraz častejšie medzi mladými ľuďmi,“ prezradil MUDr. Chudý, „mladí sa nestarajú o svoje zdravie až tak, ako by mali, pričom majú dnes množstvo možností, čo sa týka lekárskej starostlivosti. Často ignorujú prvotné príznaky, prídu, len keď ich ‚zlomí‘ chrípka a potrebujú predpísať antibiotiká. Ukážu sa len vtedy, keď už bežne dostupné lieky z lekární nezaberajú. No mali by si zvyknúť na pravidelné lekárske prehliadky. Problém sa ľahšie rieši v zárodku, ako keď už je stav naozaj urgentný. Práve mnoho problémov vieme odchytiť aj vďaka ‚preventívkam‘.“ 

Počas roka by sme mali absolvovať viacero preventívnych prehliadok. Možností máme v súčasnosti veľa. To, či navštívime verejné zdravotnícke zariadenia, alebo súkromné, je čisto len na nás. Dôležité je najmä to, aby sme sa o svoje zdravie aktívne zaujímali a príkladne starali, pretože len v stopercentnej kondícii si vieme užívať život naplno. Pretože starostlivosť o vlastné zdravie je zdrojom našej dlhovekosti.

Zdroj: SJCM

Foto: Pexels