Skip to main content

Zdravotné riziká pasívneho fajčenia

Viete, že pasívne fajčenie je omnoho horšie ako aktívne? Ohrozuje hlavne nefajčiarov, ktorí vdychujú bočný dym z fajčenia (dym zo zapáleného konca cigarety, fajky, cigary alebo tabaku horiaceho vo vodnej fajke). Tento typ dymu má vyššiu koncentráciu častíc, ktoré sú príčinou rakoviny a je toxickejší ako vdychovaný dym z priameho fajčenia.

Obsahuje tiež menšie čiastočky ako dym vdychovaní z cigarety cez filter. Tie sa dostávajú do pľúc a buniek tela oveľa ľahšie. Keď sú nefajčiari vystavení takémuto dymu, označujeme ho ako pasívne alebo nedobrovoľné fajčenie. Vdychovaním absorbujú nikotín a toxické chemikálie rovnako ako fajčiari.

Nepriame fajčenie spôsobuje rakovinu

Nepriame fajčenie spôsobuje rakovinu. Obsahuje viac než 7000 chemikálií, vrátane aspoň 70, ktoré spôsobujú rakovinu. Nepriame fajčenie spôsobuje rakovinu pľúc aj u ľudí, ktorí nikdy nefajčili. Sú dôkazy, že existuje spojitosť u dospelých aj s rakovinou hrtanu, hrdla, nosovej dutiny, mozgu, močového mechúra, konečníka, žalúdka, prsníka. Pri deťoch existuje spojitosť s lymfómom, leukémiou, rakovinou pečene a nádormy mozgu.

Nepriame fajčenie spôsobuje aj iné choroby

Nepriame fajčenie môže byť škodlivé v mnohých ohľadoch. Ovplyvňuje srdce a krvné riečište, zvyšuje riziko infarktu a mŕtvice u nefajčiarov. Niektoré štúdie poukazujú na zmeny mentálneho a emocionálneho charkteru.

Mládež ovplyvnená pasívnym fajčením je vystavená zvyčajne doma od rodičov. Štúdie ukazujú, že deti rodičov, ktorí fajčia sú častejšie choré, majú častejšie infekcie pľúc, sú náchylnejšie na kašeľ, sipenie a lapajú po dychu, majú častejšie infekcie ucha.

Nepriame fajčenie môže tiež spustiť záchvaty astmy, zhoršiť príznaky astmy, zapríčiniť vznik astmy u detí, ktoré astmu nikdy predtým nemali. Pri veľmi malých deťoch, zvyšuje dym z cigariet tiež riziko oveľa vážnejších problémov, akým je syndróm náhlej smrti.

Kde sa vystavujeme nepriamemu fajčeniu?

Pracovisko je jedným zo zdroj pasívneho fajčenia pre veľa dospelých. Ďalej každý na verejnom  mieste, kde sa fajčí, je vystavený pasívnemu fajčeniu – v reštauráciách, nákupných centrách, vo verejnej doprave, parkoch a školách.

Veľký význam má aj domáce fajčenie. Najdôležitejšou vecou, ktorú môžete pre svoju rodinu urobiť, je nefajčiť doma. Detské telá, ktoré ešte rastú, sú zvlášť citlivé na toxíny. Ochránite tak nielen svoju rodinu, ale aj svojich hostí a domáce zvieratá.

Priame vystavenie sa pasívnemu fajčeniu je nebezpečné. Čiastočky usadené v domácom prachu osoby vdychujú a prijímajú tiež ústami. Nebezpečenstvo je väčšie pre bábätká a deti, ktoré sa hrajú na podlahe a často si dávajú veci do úst.

Obytné domy s viacerými bytmi alebo činžiaky, kde je fajčenie povolené, sú zvlášť znepokojivé. Fajčiarsky dym prechádza cez potrubia, steny a praskliny v podlahe, výťahové šachty a zakráda sa na iné poschodia, aj tie, ktoré sú ďaleko od dymu.

Pokračovať môžeme autami. Veľa ľudí trávi veľkú časť svojho času v aute a ak niekto fajčí tam, toxíny sa zhromažďujú rýchlo – aj ak sú okná otvorené a klimatizácia je zapnutá.

Čo sa dá robiť s nepriamym fajčením?

Veľa krajín sa rozhodlo chrániť zdravie zamestnancov a ostatných ľudí na verejných miestach tým, že uzákonili zákaz fajčenia na verejných miestach. Ale aj ak nežijete v jednej z týchto krajín, môžete ochrániť zdravie svojich detí, členov rodiny a seba tým, že nebudete fajčiť doma a v aute.

Zdroj: https://www.cancer.org/cancer/cancer-causes/tobacco-and-cancer/secondhand-smoke.html

Foto: Pexels