Skip to main content

Viete akú máte genetiku?

V súčasnosti sa slovo prevencia skloňuje v súvislosti s našim zdravím čoraz častejšie. Je dobré hovoriť a pripomínať jej význam. Povedia vám to nielen lekári, ale aj tí, ktorí si to uvedomili, keď už bolo neskoro. V tejto súvislosti sa čoraz častejšie objavujú aj slová, genetika, genetická predispozícia, vrodené gény a pod.

Genetiku ovplyvniť nevieme, no ak to čo máme v nej napísané, môžeme oddialiť alebo eliminovať, stojí to zato. Čo ak vieme odhaliť choroby, ktoré ohrozujú naše zdravie ešte skôr ako vzniknú?

Keď na dvere zaklope choroba

Kým sme zdraví, nezvykneme sa pýtať na rodinnú anamnézu. Poznáme starosti svojich najbližších, no ako to bolo zo starými rodičmi, prarodičmi, ich súrodencami, na to si už málokto spomenie. Preto je dobré vedieť o svojom tele viac. Ak navyše žijete životným štýlom, ktorého základnou premenou je stres, mali by ste si urobiť miesto v kalendári na svoje zdravie.

Nechajte sa preskenovať

Medicína postupuje veľmi rýchlo. Dnes je už dostupné vyšetrenie zostavené na základe najnovších poznatkov molekulárnej genetiky. Realizuje sa zo steru dutiny ústnej prípadne z odberu krvi prostredníctvom laboratórnej analýzy DNA. Ide o takzvaný GenScan, ktorý je zameraný na širokú a komplexnú detekciu civilizačných (infarkt, mŕtvica, trombóza a pod.), metabolických a neurologických (Alzheimer) chorôb. Jeho výhodou je to, že je širokospektrálny a dokáže zachytiť aj potravinovú intoleranciu  na lepok a laktózu, či preskenovať ako je na tom vaša imunita.

Čo všetko budem vedieť?

Výhodou tohto vyšetrenia je to, že je neinvazívne a dá sa urobiť veľmi rýchlo. Výsledky sú hotové do dvoch mesiacov a obsahujú zároveň odporúčania lekárov na ďalší postup liečby alebo prevencie, v prípade, že odhalia potenciálne riziko. Je určené pre ženy aj mužov bez ohľadu na vek. Dokážu odhaliť dispozíciu aj na nádorové ochorenia ako je rakovina pľúc, u žien rakovina prsníka a vaječníkov u mužov rakovina prostaty. Zaujímavá je tiež oblasť detoxikácie, ktorá sa viaže k fajčeniu či preverenie stavu metabolizmu vo vzťahu k alkoholu a kofeínu. Súčasne u žien zhodnotí vhodnosť užívania hormonálnej antikoncepcie či hormonálnej substitúcie.

 Ako na to?

Na GenScan sa môžete objednať v klinike zdravia a krásy  Interklinik. Sú jedinou klinikou na Slovensku, ktorá tento test vykonáva. Detaily a zameranie vyšetrenia si môžete pozrieť tu: http://www.interklinik.sk/vykon/vital-centrum-zdravej-zivotospravy/195/genscan-komplexna-geneticka-analyza

 

Zdroj: SJČM

Foto: Pexles, Pixabay