Skip to main content

Rakovina vaječníkov

Tomuto typu rakoviny sa hovorí aj „tichý zabijak“, pretože ju často nesprevádzajú žiadne príznaky, ktoré by ju mohli odhaliť. Vyskytuje sa často u žien v meno pauze, ale rastie počet prípadov žien po 30-tke a 40-tke. Život pacientky závisí od skorého odhalenia choroby. V súčasnosti neexistuje žiadny spoľahlivý test, ktorý by rakovinu vaječníkov dokázal spoľahlivo odhaliť. Problémom je aj to, že jej symptómy sú často zamieňané za iné ochorenia, ako napríklad syndróm dráždivého čreva alebo zápaly močového mechúra. Nádor zostáva často neodhalený až kým sa nedostane do 3.štádia, ktoré sprevádzajú hrče v oblasti brucha.

Skoré príznaky rakoviny vaječníkov:

 1. Neustále nafukovanie a plynatosť
 2. Ak máte chronické neutíchajúce bolesti v oblasti panvy, ide o jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Môže sa jednať o nezhubnú cystu na vaječníku, ale aj o rakovinu. Vyhľadajte preto lekársku pomoc.
 3. Bolesti v oblasti brucha a panvy
 4. Nafúknuté brucho je signálom, že v brušnej dutine sa nachádza nadbytočná tekutina. Ak na sebe spozorujete príznaky opuchov alebo častého nadúvania, nemusí ísť len o ťažkosti s trávením.
 5. Neustály pocit plnosti
 6. Nádor a prípadný zápal s opuchom na vaječníkoch môže tlačiť na močový mechúr a močovody, čo spôsobuje časté močenie, alebo slabý prúd moču.
 7. Zvýšená potreba močenia
 8. Rakovina tohto typu narušuje hormóny kontrolujúce metabolizmus. Človek sa potom cíti plnší dlhšiu dobu a konzumuje menej potravy.
 9. Špinenie medzi menštruáciami
 10. Keď spozorujete výtok medzi dvoma menštruáciami, môže sa jednať o viacero príčin a jednou z nich je aj rakovina vaječníkov. Vyhľadajte pomoc gynekológa.
 11. Zmeny v pravidelnosti stolice
 12. Ak ste spozorovali zmeny v tejto oblasti a problémy pretrvávajú dlhšie, prípadne sú zmeny spojené s predchádzajúcimi príznakmi, máte dlhotrvajúce hnačky alebo zápchy, konzultujte to so svojim lekárom.

Zdroj: www.bajecnylekar.sk

Foto:   Pixabay