Skip to main content

Odhaľte rakovinu prsníka včas

Rakovina prsníka je spolu s rakovinou kože jedným z najčastejších typov rakoviny diagnostikovaných u žien na celom svete. Ženy, ktoré pravidelne nepodstupujú kontroly u svojho gynekológa, sú v oveľa väčšej miere vystavené riziku, že sa v dostatočnom predstihu nepodchytí počiatočné štádium tohto zákerného ochorenia.

Nezáleží na tom, či na toto ochorenie máte v rodine predispozície alebo nie. Nemali by ste zanedbávať svoje zdravie, a to aby ste boli o ňom dostatočne informované. Karcinóm prsníka je totiž najčastejším zhubným nádorom žien. Každoročne si len na Slovensku túto diagnózu vypočuje približne dvetisíc nových pacientok.

Kde vzniká?

Rakovina pŕs pochádza najčastejšie z tkanív prsníkov. Väčšina prípadov rakoviny prsníka začína v mliekovodoch, ktoré odvádzajú mlieko zo žľazy do bradavky a sú známe ako duktálne karcinómy. Menej často rakovina začína v tej časti prsníka, kde sa mlieko produkuje tzv. lobulárny karcinóm. Vo vzácnych prípadoch môže rakovina pochádzať aj z inej časti prsníka.

Vyskytuje sa najmä u žien okolo päťdesiatky, nezriedka však aj skôr. Počas života je 1 z 8 žien diagnostikovaná rakovina prsníka. Riziko rakoviny prsníka rastie aj v prípade ak má žena v rodine blízkeho príbuzného s rakovinou prsníka, maternice, vaječníkov alebo hrubého čreva. Približne 20 – 30 % žien s rakovinou prsníka má pozitívnu rodinnú anamnézu. Muži môžu tiež trpieť rakovinou prsníka, ale je u nich 100-krát menšia pravdepodobnosť, že ochorenie dostanú.

Nájdite si čas sama na seba

Ak je toto vážne ochorenie odhalené včas, šancu na vyliečenie má až deväťdesiat percent žien. Nemali by ste preto zabúdať na pravidelnú každoročnú prehliadku u gynekológa, a to nielen vtedy, keď už problém existuje. Dôležité je aj samovyšetrenie prsníkov. „Je potrebné, aby ste si každý mesiac hneď po menštruácii prehmatali prsníky. Neľakajte sa, nie je potrebné, aby ste hneď mysleli na to najhoršie. Mnohokrát sú to iba malé cystičky, tukové nádory, či rôzne iné nerakovinové ochorenia“, radí MUDr. Dagmar Gavorníková – primárka Gynekológie Interklinik.

Na čo treba dať pozor

 Pri samovyšetrení si všímajte najmä zmeny farby kože, jej zvráskavenie, či uzlíky a hrčky, ktoré ste predtým nenahmatali. Zbystrite aj pri zväčšení alebo zmenšení jedného prsníka. Ďalším príznakom môže byť tiež výtok hnedastej tekutiny z bradavky, jej vťahovanie, či kožné zmeny podobné ekzému. Nezabúdajte, že každá žena nad 40 rokov i bez problémov, by mala mať mamografické vyšetrenie 1-krát za dva roky a v prestávkach ultrazvukové vyšetrenie prsníkov. U žien do 40 rokov je dostačujúce ultrazvukové vyšetrenie a iba pri pozitívnom náleze aj mamografické vyšetrenie“, dodáva MUDr. Dagmar Gavorníková

Pri rakovine prsníka zohráva dôležitú úlohu aj naša genetika. Dnes je už možné vďaka vyšetreniu BRCA 1,2 zistiť u žien, u ktorých sa v rodine vyskytuje rakovina prsníka a vaječníkov, predispozícia k tomuto ochoreniu.

Myslite na to, že vždy je účinnejšia prevencia a včasná diagnostika ako liečba pokročilého ochorenia. Nájdite si teda na seba chvíľku a venujte pozornosť pravidelným gynekologickým prehliadkam.

 

Zdroj: SJČM

Foto: Pexels