Skip to main content

Chcieť vedieť viac o svojom zdraví je najsprávnejšie rozhodnutie muža

O mužoch sa hovorí, že ich do postele dostane aj obyčajná nádcha. No Michal k nim nepatrí. Vždy svoje zdravie považoval za samozrejmosť a niečo, čo ho v mladom veku nemôže zradiť. Dnes vie, že to tak nie je.

My muži naháňame k lekárovi skôr naše partnerky, manželky či milenky a seba obchádzame. Možno je to spomínaným pocitom nesmrteľnosti a egom, ktoré nám dovoľujú myslieť si, že nás sa to netýka. A možno sa poniektorí aj bojíme, a preto lekára radšej nenavštevujeme.

„Pracoval som pre našu rodinnú firmu, a tak hranice medzi voľným časom, prácou a rodinou, neexistovali. Približne pred polrokom som sa dozvedel krutú správu.“

Mali by sme byť však viac zodpovední – nielen voči sebe, ale aj svojim blízkym. Brať si naozaj viac zo skúseností iných a neskúšať koľko zvládneme my samy. Aj ja som bol nepoučiteľný manažér. Pracoval som 10-12 hodín denne, doprial som si dobré jedlo, aj alkohol. Stres bol môj obchodný partner. Pracoval som pre našu rodinnú firmu, a tak hranice medzi voľným časom, prácou a rodinou, neexistovali.

Stres nás ohrozuje

Približne pred polrokom som sa dozvedel krutú správu. Môjmu otcovi diagnostikovali rakovinu. Ani som netušil, že má nejaký zdravotný problém, napriek tomu, že som s ním denne absolvoval niekoľko obchodných rokovaní a preberal nové akvizície. Bol to blesk z čistého neba…

„Táto udalosť ma donútila prehodnotiť svoje priority a pozrieť sa aj na seba.“

Začal sa kolotoč vyšetrení, ožarovaní, stretnutí, keď sme len ticho sedeli. Rakovina mu zasiahla prostatu. Nepriali sme si nič viac, ako jeho zdravie. Vtedy som si naozaj premietol, koľko času a nervov sme venovali firme. Koľko môj otec pracoval, aby sme sa mali dobre a aby mal raz komu svoj podnik odovzdať. Ale ja som fakt chcel len jeho zdravie.

„Práve včasné eliminovanie rizikových faktorov môže veľa zmeniť. A o to mi išlo.

Zistiť na čom som a zmeniť čo sa dá.“

Aké sú naše priority?

Táto udalosť ma donútila prehodnotiť svoje priority a pozrieť sa aj na seba. Akosi som viac podvedome čítal rôzne články s podobnou tematikou a všímal si sám seba. Keď som si raz listoval v pánskom časopise, našiel som v ňom článok o genetickom vyšetrení určenom pre mužov. Na základe výteru z úst či odberu krvi vám vedeli lekári povedať, či máte genetické predpoklady na rôzne civilizačné choroby ako sú mŕtvica, infarkt, cukrovka, ale aj rakovina. Rozhodol som sa vyhľadať Interklinik, kde tento test – Gen For Men, vykonávajú. Vedel som, že ak rakovina prostaty je odhalená v neskoršom veku muža, nemusí sa hneď týkať aj jeho potomkov. Práve včasné eliminovanie rizikových faktorov môže veľa zmeniť. A o to mi išlo. Zistiť na čom som a zmeniť čo sa dá.

V lete som absolvoval odber, ktorý mi na základe analýzy DNA, povie viac. Očakávam, že budem musieť zmeniť svoj denný režim a naučiť sa aj oddychovať. Zmeniť jedálniček a možno aj častejšie navštíviť lekára. V týchto dňoch mi prídu výsledky, tak mi držte palce. Chcem sa zmeniť a mám motiváciu. Otcova prognóza je v celku pozitívna.

Michal

 

Zdroj: SJČM

Foto: Pexels